Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ψήφισμα ΔΣ Συλλόγου Μελών Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (ΕΤΕΠ) Παν/μίου Κρήτης

• από

Ηράκλειο-Ρέθυμνο 27/1/2024

Αριθμ. Πρωτ.: 466

Ψήφισμα

Το ΔΣ του Συλλόγου Μελών Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (ΕΤΕΠ) του Πανεπιστημίου Κρήτης συντάσσεται με τις αγωνιστικές κινητοποιήσεις της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας ΕΤΕΠ (ΠΟΕΤΕΠ), φορέων της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και των φοιτητικών συλλόγων σε όλη τη χώρα, εκφράζοντας την έντονη αντίθεσή του απέναντι στο κυβερνητικό σχέδιο νόμου με τον ψευδεπίγραφο τίτλο “Ελεύθερο πανεπιστήμιο”.

Η κυβέρνηση εγκαταλείπει την συνταγματική της υποχρέωση απέναντι στην παιδεία και  την κοινωνία, δημιουργώντας ένα ακόμη αμφισβητούμενο επιχειρηματικό μοντέλο, αυτή  τη φορά, στον τομέα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Το προαναγγελθέν νομοσχέδιο υπονομεύει το μέλλον της νεολαίας στη χώρα μας για δωρεάν πανεπιστημιακή εκπαίδευση ακυρώνοντας το κοινωνικό αγαθό της παιδείας.

Τα ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια σήμερα πλήττονται από υποχρηματοδότηση και υποστελέχωση, ενώ τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων είναι στον αέρα.

Παρόλα αυτά, το δημόσιο Πανεπιστήμιο δίνει τον καλύτερο εαυτό του στις πιστοποιήσεις και στα διεθνή rankings.

Ζητούμε από την κυβέρνηση:

• να αποσύρει το νομοσχέδιο που επιβάλλεται κατά παρέκκλιση συνταγματικής διάταξης, χωρίς διάλογο, συναίνεση και ευρύτερη αποδοχή.
  • Να εγκαταλείψει την αποπροσανατολιστική επικοινωνιακή πολιτική και να ενσκήψει στα πραγματικά προβλήματα της νεολαίας και της αγοράς εργασίας
  • Να προχωρήσει σε άμεσες προσλήψεις στελεχιακού δυναμικού όλων των κατηγοριών.

(ΔΕΠ, ΕΤΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΕΠ, διοικητικών υπαλλήλων)

Ζητούμε από την Πανεπιστημιακή κοινότητα:

Να συσπειρώσει τις δυνάμεις της απέναντι στην προϊούσα υποβάθμιση του Δημόσιου Πανεπιστημίου και απέναντι στις επικοινωνιακές πολιτικές που σκοπό έχουν τον αποπροσανατολισμό και την υπονόμευση των αγώνων για ένα ελεύθερο, Δημοκρατικό, Δημόσιο Πανεπιστήμιο.

Καλούμε τα μέλη μας να συμμετέχουν στις αγωνιστικές κινητοποιήσεις των ΑΕΙ, απέναντι στο αντισυνταγματικό νομοσχέδιο.

Καλούμε τους κοινωνικούς φορείς:

Να συμπράξουν στους αγώνες των ελληνικών Πανεπιστημίων με όραμα, πίστη και συλλογική ευθύνη για το αδιαπραγμάτευτο και αναπαλλοτρίωτο κοινωνικό αγαθό της Δημόσιας Παιδείας που σήμερα πλήττεται κατάφορα.

Για το ΔΣ Συλλόγου ΕΤΕΠ ΠΚ

Η Πρόεδρος του ΔΣ ΕΤΕΠ ΠΚ            Η Γραμματέας του ΔΣ ΕΤΕΠ ΠΚ