Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Έκτακτη Γ.Σ. του Ενιαίου Φορέα Διδασκόντων Φιλοσοφικής Σχολής Πανεπιστημίου Κρήτης

• από

Το ΔΣ του Ενιαίου Φορέα Διδασκόντων κρίνει απαραίτητη την κατά το δυνατό μαζικότερη συμμετοχή των μελών του στην έκτακτη Γενική Συνέλευση η οποία συγκαλείται αύριο Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου 2024 στις 11 το πρωί. Θεωρούμε κρίσιμο να εκφραστούν όλες οι απόψεις των συναδέλφων σχετικά με τις πρόσφατες εξελίξεις στην ανώτατη εκπαίδευση και κυρίως μετά την χθεσινή ανακοίνωση της Συγκλήτου. Το ΔΣ εκτιμά ότι η χθεσινή απόφαση επιβάλλει  με τιμωρητικούς όρους στους/στις συναδέλφους την ηλεκτρονική διεξαγωγή των εξετάσεών τους ρυθμίζοντας αυθαίρετα την υλοποίηση του εκπαιδευτικού τους έργου.

Το ΔΣ επιθυμεί επίσης να εκφράσει την στήριξή του στον Πρόεδρο και τον Αντιπρόεδρο του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας, των οποίων η σημερινή παραίτηση απορρέει από την χθεσινή, κατά πλειοψηφία, απόφαση της Συγκλήτου.