Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

Ηράκλειο-Ρέθυμνο 2/2/2024

Αριθμ. Πρωτ.: 467

ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Το Δ.Σ του Συλλόγου ΕΤΕΠ του Πανεπιστημίου Κρήτης στην έκτακτη συνεδρίαση του σήμερα 2/2/2024, εκφράζει τους έντονους προβληματισμούς του για την απόφαση της Συγκλήτου της (513η/31-01-2024) που εμφανίζεται σε ανακολουθία με προηγούμενη απόφαση της.

Καλούμαστε αυτή τη στιγμή να δώσουμε απαντήσεις σε ερωτήματα μελών μας, καθώς και μελών της ευρύτερης ακαδημαϊκής κοινότητας για τη θέση που λαμβάνουμε ως ακαδημαϊκοί πολίτες στα συλλογικά μας όργανα, απέναντι σε μια συνεχιζόμενη πρωτοφανή κρίση που αντιμετωπίζει σήμερα το Δημόσιο Πανεπιστήμιο.

Σ’ αυτή την κομβική στιγμή, η τελευταία ανακοίνωση της Συγκλήτου εμφανίζεται ως ένα απλό διαχειριστικό σημείωμα εσπευσμένης βιασύνης, που σαφώς δεν αποπνέει το υψηλό πνεύμα του Ακαδημαϊκού διαλόγου που επικράτησε στην τελευταία συνεδρίαση.

Θα θέλαμε να υποβάλλουμε τις ενστάσεις μας για τη διαδικασία που ακολουθήθηκε από τη Σύγκλητο στην τελευταία συνεδρίαση της, με την υιοθέτηση ενός κειμένου, που εμφανίζεται ως προϊόν εξαναγκασμού και δεν εμφανώς δεν εναρμονίζεται με προηγούμενες αποφάσεις της.

Στον κυκεώνα των εξελίξεων σήμερα παραμένουν αναπάντητα θεμελιακά ερωτήματα:

• Πόσο θα πρέπει να υποκύπτουμε σε εκβιαστικές κυβερνητικές ή μιντιακές εξαγγελίες για πειθαρχικές παραβάσεις Οργάνων Διοίκησης εν όψει των συνεχιζόμενων φοιτητικών καταλήψεων; Η Σύγκλητος και σύσσωμη η Πανεπιστημιακή κοινότητα θα πρέπει να θέσει ξεκάθαρα ότι είναι συντεταγμένη προς υπεράσπιση των οργάνων της αλλά και του Αυτοδιοίκητου του Ιδρύματος;
  • Πως μια ερμηνευτική εγκύκλιος περιβάλλεται με ισχύ νόμου δικαίου και υποχρεώνει σε επιλογές και αποφάσεις;
  • Εφόσον δόθηκε εξουσιοδότηση από τη Σύγκλητο στις Γενικές Συνελεύσεις των Τμημάτων και Σχολών να αποφασίσουν, γιατί η Σύγκλητος καλείται να… αποφασίσει υπέρ πάντων;
  • Πως απεμπολείται το δικαίωμα του ακαδημαϊκού δασκάλου να καθορίζει τον τρόπο διδασκαλίας και αξιολόγησης των φοιτητών στο πλαίσιο διασφάλισης του αδιάβλητου της διαδικασίας αξιολόγησης;

Με βάση τα ανωτέρω ζητούμε:

Από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Κρήτης, να εμείνει στις αποφάσεις και στις αρχές που τιμούν τον ιστορικό της ρόλο.

Από τις Πρυτανικές Αρχές να προασπιστούν το δικαίωμα του Αυτοδιοίκητου και του Δημόσιου χαρακτήρα του Πανεπιστημίου, όπως με αίσθημα ευθύνης έπραξαν στο παρελθόν.

Από τα μέλη της Ακαδημαϊκής κοινότητας να συσπειρώσουν τις δυνάμεις τους απέναντι σε αποπροσανατολιστικές πολιτικές που υπονομεύουν τους αγώνες για ένα Ελεύθερο, Δημόσιο Πανεπιστήμιο.

Για το ΔΣ Συλλόγου ΕΤΕΠ ΠΚ

Η Πρόεδρος του ΔΣ ΕΤΕΠ ΠΚ             Η Γραμματέας του ΔΣ ΕΤΕΠ ΠΚ