Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο

ΤΜΗΜΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ

Αναφορικά με το υπό διαβούλευση σχέδιο νόμου με τίτλο «Ενίσχυση του Δημόσιου Πανεπιστημίου – Πλαίσιο λειτουργίας μη κερδοσκοπικών παραρτημάτων ξένων πανεπιστημίων», η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης εκδίδει ομόφωνα το ακόλουθο ψήφισμα:

1. Η τήρηση του Συντάγματος αποτελεί απροϋπόθετη συνθήκη λειτουργίας ενός Κράτους Δικαίου. Ως δημόσιοι λειτουργοί, τα μέλη ΔΕΠ έχουν ειδικότερα και αυξημένα καθήκοντα ως προς την υποχρέωση τήρησής του. Στις υποχρεώσεις τους συγκαταλέγεται και η υποχρέωση επισήμανσης των κινδύνων που διατρέχει η έννομη τάξη όταν το νόημα των συνταγματικών διατάξεων διαστρεβλώνεται ερμηνευτικά με αποκλειστικό σκοπό την «προσαρμογή» τους στη βούληση της εκάστοτε κυβερνητικής εξουσίας.

1. Οι διατάξεις του Δ΄ Μέρους του υπό διαβούλευση σχεδίου νόμου είναι ασυμβίβαστες όχι μόνο με το πνεύμα αλλά και με το γράμμα των παραγράφων 5, 6 και 8 του άρθρου 16 του Συντάγματος τις οποίες παραβιάζουν. Οι διατάξεις του Δ’ Μέρους του σχεδίου νόμου δεν μπορούν να συζητηθούν στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του κοινού νομοθέτη. Απαιτούν οπωσδήποτε την εμπλοκή του αναθεωρητικού νομοθέτη και, υπό την έννοια αυτή, εκφεύγουν των αρμοδιοτήτων της παρούσας Βουλής. Η ενδεχόμενη ψήφιση των επίμαχων διατάξεων του σχεδίου νόμου θα υπονομεύσει την κανονιστική ισχύ του Συντάγματος και θα κλονίσει την ασφάλεια δικαίου που οι δημοκρατικοί θεσμοί οφείλουν να διασφαλίζουν στην καθημερινότητα των πολιτών.

1. Η προσαρμογή της έννομης τάξης στα διαρκώς μεταβαλλόμενα κοινωνικοοικονομικά και επιστημονικά δεδομένα είναι πάντα αναγκαία και επιθυμητή αλλά θα πρέπει να γίνεται με σεβασμό στις θεμελιώδεις αρχές που διέπουν το κράτος δικαίου. Στην τρέχουσα συνθήκη, η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης θεωρεί πως το δημόσιο συμφέρον θα εξυπηρετηθεί καλύτερα και αποδοτικότερα αν η Πολιτεία αφιερώσει τους απαραίτητους πόρους στην ενίσχυση των δημόσιων πανεπιστημίων τα οποία συστηματικά αποδεικνύουν ότι αποτελούν την κοινωνικά αποδοτικότερη μορφή επένδυσης στην αναδυόμενη οικονομία της γνώσης.

1. Γενικότερα, η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης θεωρεί ότι η λογική των συμφωνιών δικαιόχρησης (franchise) στον χώρο της γνώσης δεν αποτελεί ορθολογική πολιτική ανάπτυξης της επιστημονικής έρευνας και της καινοτομίας η οποία θα πρέπει να είναι ταυτόχρονα ενδογενής και εξωστρεφής, βασιζόμενη όμως σε ισότιμες διεθνείς συνεργασίες. Υποβιβάζει την Ελλάδα στον διεθνή καταμερισμό της εργασίας και υποθηκεύει το μέλλον της καθιστώντας την χώρα-μεταπράτη στη διεθνοποιημένη οικονομία της ομότιμα παραγόμενης γνώσης. Επίσης, η λειτουργία παραρτημάτων θα πλήξει τα πανεπιστημιακά ιδρύματα που εδρεύουν μακράν των μητροπολιτικών κέντρων και θα επιδράσει αρνητικά στις οικονομίες των δυναμικά αναπτυσσόμενων περιφερειών της χώρας που έχουν ήδη επενδύσει σημαντικούς εθνικούς και ευρωπαϊκούς πόρους στην οικονομία της γνώσης.

Υπό το πρίσμα των παραπάνω, η Συνέλευση του Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης διαπιστώνει πως οι διατάξεις του κομβικού Δ’ Μέρους του σχεδίου νόμου του Υπουργείου Παιδείας, πέραν των προβλημάτων που διέπουν την ουσία των συγκεκριμένων ρυθμίσεων, εγείρουν μείζον ζήτημα συνταγματικότητας. Όταν αυτό αντιμετωπιστεί, η Συνέλευση του Τμήματος θα καταθέσει αναλυτικά και τεκμηριωμένα τις απόψεις της για τις υπόλοιπες διατάξεις. Στην παρούσα συγκυρία αυτό που προέχει είναι η διαφύλαξη του κύρους του Συντάγματος.