“Ψηφιακός μετασχηματισμός και ανθρώπινα δικαιώματα”

«Τεχνολογία, Κοινωνία και Επιστήμη» έχει τίτλο: «Ψηφιακός μετασχηματισμός και ανθρώπινα δικαιώματα». Θα διεξαχθεί τη Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2021, στις 19:00. Εισηγητές θα είναι οι Σπύρος Βλαχόπουλος, Καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου, Νομική Σχολή ΕΚΠΑ και Νίκος Παρασκευόπουλος, Ομότιμος Καθηγητής Ποινικού Δικαίου, Νομική Σχολή ΑΠΘ. Τις εισηγήσεις θα σχολιάσει η Ιφιγένεια Καμτσίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Συνταγματικού Δικαίου, Νομική Σχολή ΑΠΘ.

Περίληψη:

Η ανάπτυξη της ψηφιακής τεχνολογίας και της τεχνητής νοημοσύνης παρέχουν νέες δυνατότητες στις επιστήμες, στην κοινωνία των πολιτών και -κατεξοχήν- στην οργάνωση του κράτους. Η αναδιοργάνωση μπορεί να φθάσει να αποτελεί έναν πλήρη μετασχηματισμό, να υπηρετεί την κοινωνία και  τη δημοκρατία, αλλά αντίστροφα και να δημιουργήσει κινδύνους για τα δικαιώματα ή πχ  την εργασία.

Εντωμεταξύ, η δημιουργία ενός παγκόσμιου και κατά βάση ιδιωτικού συστήματος συλλογής δεδομένων, επεξεργασίας, πρόγνωσης και εντέλει μέσω αυτής χειραγώγησης ατομικών ή συλλογικών συμπεριφορών, θέτει νέους όρους στην παγκόσμια οργανωμένη κοινωνία. Ο όγκος των δεδομένων (Big data) και η ταχύτητα επεξεργασίας επιτρέπουν την παραγωγή προϊόντων (προφίλ) στους τομείς της κρατικής πολιτικής, της οικονομίας, της λειτουργίας των θεσμών και της αστυνόμευσης- επικινδυνότητας.

Είναι φανερό ότι ταυτόχρονα με τις δυνατότητες δημιουργούνται πολλά και νέα ερωτήματα. Ποιος εγγυάται ότι οι αλγόριθμοι δεν θα είναι κατευθυνόμενοι (biased); Υπάρχει δημοκρατική εγγύηση στην κατασκευή τους; Είναι θεσμικά αλλά και τεχνολογικά δυνατή η προστασία προσωπικών δεδομένων; Υπάρχει δικαίωμα στην διαγραφή ή στη λήθη; Είναι νοητή μια παγκόσμια ατομική ταυτότητα; Συγκρούονται οι  ανάγκες διαφάνειας και απορρήτου; Υπηρετούνται ο ανθρωπισμός και η κοινωνική ισότητα;

Αυτά και άλλα ανάλογα συζητούμε.

H παρακολούθηση του Διεπιστημονικού Σεμιναρίου είναι δωρεάν. Η διαδικτυακή παρακολούθηση του Διεπιστημονικού Σεμιναρίου είναι δυνατή μέσω του συνδέσμου zoom:      https://zoom.us/j/96890607119?pwd=c0tiNlpWQTdVNHFSVjg4OCt6bmhBdz09

Η σελίδα του Σεμιναρίου στο Facebook είναι: www.shorturl.at/dgCDW

Για το Πρόγραμμα του Σεμιναρίου δείτε εδώ: https://www.soc.uoc.gr/el/page/13108/diepistimoniko-seminario-tis-sxolis-koinwnikwn-epistimwn

Η Επιτροπή του Διεπιστημονικού Σεμιναρίου της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών:

Αλέξανδρος Κεσσόπουλος (Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης)

Θεανώ Κοκκινάκη (Τμήμα Ψυχολογίας)

Βαγγέλης Νικολαϊδης (Τμήμα Οικονομικών Επιστημών)

Αθηνά Σκουλαρίκη (Τμήμα Κοινωνιολογίας)