Η εργασία στην Ελλάδα και την Κρήτη

Αποκαλυπτικά στοιχεία για την εργασία στην Ελλάδα και την Κρήτη παρουσιάζει η εκπομπή Ελεύθερο Σημείο με τον Λευτέρη Συμβουλάκη. Η επισφάλεια, η νέα τάξη του «πρεκαριάτου», οι επιχειρήσεις και οι νέοι εργαζόμενοι. Οι κοινωνικές ανισότητες και η νέα φτωχοποίηση μέσα από αριθμούς όπως αποτυπώνονται στην Κρήτη. Για πρώτη φορά συγκριτικά στοιχεία πενταετίας για το πώς μεταβλήθηκαν οι εργασιακές σχέσεις στην Κρήτη μέσα στο μνημόνιο και εν συνεχεία την πανδημία καθώς και πως από αφεντικά… καταλήγουν εργάτες αρκετοί Κρητικοί! Στο στούντιο ο καθηγητής και Διευθυντής Κέντρου Πολιτικής Έρευνας και Τεκμηρίωσης (ΚΕΠΕΤ) Τμήματος Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης Νίκος Παπαδάκης και ο Διδάσκων στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης Στέλιος Τζαγκαράκης.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ