“Τεράστιες οι οικονομικοκοινωνικές επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης”

Τις σοβαρές και πολυδιάστατες επιπτώσεις της κλιματικής κρίσης – κλιματικής αλλαγής ανέλυσαν χθες ακαδημαϊκοί στη διάρκεια σχετικής εκδήλωσης με τίτλο «Κοινωνία και κλιματική κρίση». Επιπτώσεις που δεν αφορούν μόνο στο ίδιο το περιβάλλον αλλά έχουν να κάνουν με την καθημερινότητα του πολίτη, με την οικονομία της χώρας, με τη δημόσια υγεία και φυσικά με τις γεωπολιτικές εξελίξεις. Οι δυο ακαδημαϊκοί Εμμανουήλ Πλειώνης και Νίκος Δεμερτζής που ήταν ομιλητές στη χθεσινή εκδήλωση που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Κρήτης με την Αντιπεριφέρεια και τον δήμο Ρεθύμνου, στο πλαίσιο του κύκλου ομιλιών «Το πανεπιστήμιο στην κοινωνία», παρουσίασαν ερευνητικά δεδομένα και επιστημονικές μελέτες που καταδεικνύουν τη σοβαρότητα του προβλήματος και επιβεβαιώνουν την επιτακτική ανάγκη λήψης μέτρων και πρωτοβουλιών για τον περιορισμό των επιπτώσεων της κλιματικής αλλαγής.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ